Follow us on:

8. MUFF Film Platformu Etkinlikleri

8. MUFF Film Platformu Etkinlikleri

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştireceğimiz 2. Malatya Film Platformu 11 Kasım 2018 tarihinde açılış gecesiyle başlayacak ve 15 Kasım gecesi ödül töreni ile birlikte sonlanacaktır. Platform kapsamında hayata geçireceğimiz etkinlikler ve içerikleri şöyledir;

Nuri Bilge Ceylan İle Masterclass
1993 yılı sonlarında, bir kısmını Rusya’dan kendi valizinde getirdiği, bir kısmını TRT’nin verdiği son kullanma tarihi çoktan geçmiş filmlerle çektiği kısa filmi “Koza”, Cannes Film Festivali’nde yarışmaya seçilen ilk Türk kısa filmi olur.
Taşra üçlemesi diye de adlandırılan üç uzun metraj filmin sonuncusu “Uzak” (2002) Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülünü alır. Uzak aynı zamanda, Oscar’a aday gösterilen ilk Türk filmi olur. Eşi Ebru Ceylan ile başrolünü paylaştığı “İklimler” (2006) Cannes Film Festivali’nde Fipresci Ödülü kazanır.
“Üç Maymun” (2008) ile 61. Cannes Film Festival’inde yarışır ve En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülür.
Nuri Bilge Ceylan 2009 yılında tekrar Cannes’a geri döner. Ancak bu kez ana yarışmada jüri üyesidir. 2011 tarihli filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da” (2011), Cannes Film Festivali’nde bir kez daha Büyük Jüri Ödülü’nü kazanır.
2014 yılında yine Cannes’da görücüye çıkan son filmi “Kış Uykusu” festivalin büyük ödülü Altın Palmiye Ödülü’ne layık görülür.
Sinema eleştirmenlerince her filminden övgüyle söz edilen Nuri Bilge Ceylan, Ustalık Sınıfı kapsamında 22 yıllık sinema deneyimi ve bilgisini Malatya Uluslararası Film Festivali sahipliğinde Malatya Film Platformu’nda sinemaseverler ile paylaşacaktır.
Oyunculuk Atölyesi
Hollywood’un en ünlü oyuncu koçlarından biri olan Vernice Klier, Sean Pean, Juliette Binoche, Monicca Belucci, Leonardo di Caprio, Vincent Cassel, Sophie Marceau ve Gerard Depardieu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda önemli isme oyuncu koçluğu yapmıştır. Farklı oyunculuk yöntemleri ile koçluk verdiği oyuncularına kendilerinin en iyisi olmaları konusunda mentor olan Klier, platform kapsamında festival katılımcılarına deneyimlerini aktaracaktır.
FESTİVALLER MALATYA’DA
Farklı ülkelerin saygın festivallerinden konuşmacıların katılacağı panelde festivallerin kısa tanıtımları yapılacak. Festival direktörlerinin katılımıyla iki oturum şeklinde gerçekleşecek panelde, endüstrinin önemli ayaklarından biri olan festivallerin başvuru ve değerlendirme süreçleri aktarılacak. Aynı zamanda Malatya’daki festival severlerle dünya festivalcilerinin tanışmasına olanak tanınacak.
Katılımcılar ve Festivaller
Edmond Topi  / Dea Film Festivali  (Festival Direktörü- Arnavutluk)
Andro Martinovic  (Sinema Genel Müdürü- Karadağ)
Nita Deda / DokuFest (Proje Müdürü-)
Vjosa Berisha / Priştine Film Festivali  (Festival Direktörü-Kosova)
Fatos Berisha / Priştine Film Festivali  (Sanat Yönetmeni-Kosova)
Aneta Matoska / Manaki Film Festivali (Program Koordinatörü-Makedonya)
Alberto La Monica  / Lecce Avrupa Film Festivali (Festival Direktörü-İtalya)
DESTEK VE FONLAR
KÜLTÜR BAKANLIĞI – TRT – EURIMAGES
Panel, Sinema Genel Müdürlüğü, TRT ve Eurimages temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşecek. Ülkemizde fon desteği adına önemli üç büyük kurumun temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek panelde filmin hangi aşamalarında hangi desteklerin değerlendirilebileceği konusunda sinemacılara deneyim aktarımı yapılacak. Kurumların yönetmen ve yapımcılardan beklentileri, taleplerinin konuşulmasının yanı sıra bugüne kadar desteklenmiş projelerin başarıları da aktarılacak.
Konuşmacılar
Selçuk Yavuzkanat (Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı)
Zülfikar Kürüm (Eurimages Türkiye Delegesi )
Cemil Yavuz (TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı)
SETTE İŞ GÜVENLİĞİ
Yeni yasal düzenlemelerle sektörün güncel konularından biri olan Sette İş Güvenliği, bir sunumla katılımcıların gündemine getirilecek. Sektörün sorunları, çalışma saatleri, çalışanların hak ve talepleri, çalışma ortamlarının güvenlik sorunlarına kadar birçok konuda sinemanın sorunları ve beklentileri konuşulacak.
Konuşmacı
Sami Zana Aslan (MitrA Grup Yönetim Kurulu Başkanı)
ARŞİVE DOKUN
TRT ARŞİV
TRT Arşiv Dairesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan panelde, Belgesel sinemacılığında arşivin yeri ve yeniden nasıl yorumlanabileceği konuşulacak. Sinemacı olarak arşivden yararlanmanın yolları tartışılırken, arşivcilik anlamında sinemacılara sağlanan imkanlar katılımcılarla paylaşılacak.
Moderatör
Ümit Gökçe ( TRT Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanı)
Konuşmacılar
Atalay Taşdiken (Yönetmen)
Goncagül AKÖZ  (trtarsiv.com –yönetici)
Bir Filmin Hikayesi
Bir Filmin Hikayesi adlı etkinlikte, film üretiminin sanatsal hazırlığındaki ve yapım sürecindeki kritik aşamalar profesyoneller tarafından konuşulacak. “Sponsoru Nasıl Bulsak?” bölümünde katılımcılar, filmlerini hayata geçirirken kaynak bulma metotlarından biri olan sponsorluk konusunu değerlendirmiş olurken, “Masada Hallederiz” bölümünde ise, bir filmin masada tekrar kurgulanıp kurgulanamayacağına dair sorulara yanıt bulacaklar. “Mekanın Metinselleştirilmesi” bölümünde katılımcılar, filmin içeriğinin ve formunun mekanla nasıl ilişkilendirilebileceğini tartışacak. Etkinliğin  “Dağıtım ve Festival Stratejisi” bölümünde, bir filmin senaryo yazımından dağıtım sürecine kadar geçen sürede uygulanması gereken festival stratejileri konuşuluyor olacak.
Sponsoru Nasıl Bulsak?
Atölye Yürütücüsü: Ahu Dayıoğlu ve Gökçe Erbatu
Masada Hallederiz
Atölye Yürütücüsü: Yalın Özgencil ve Sertaç Toksöz
Mekanın Metinselleştirilmesi
Atölye Yürütücüsü: Natali Yeres
Dağıtım ve Festival Stratejisi
Atölye Yürütücüsü:  Bulut Reyhanoğlu