FESTİVALE KALAN SÜRE :
53 Gün
23 Saat
33 Dakika
41 Saniye
Follow us on:

8. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ DOKUZ KASIMDA BAŞLIYOR

8. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ DOKUZ KASIMDA BAŞLIYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali yarın başlıyor.

Bu yıl Şener Şen, Perran Kutman, Cem Yılmaz, Şerif Sezer, Nuri Bilge Ceylan, Osman Sınav, Mehmet Aslantuğ, gibi birbirinden ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde Türkiye ve Dünya sinemasından birçok film ve etkinlik Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak.

Sinema dünyasından birçok ismi Malatya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Hacı Uğur Polat, şehir ve belediye olarak festivale hazır olduklarını dile getirdi. Polat, bilhassa çevre iller olmak üzere tüm Türkiye’den sinemaseverleri Malatya’ya beklediklerini ifade etti.

Açılış Galası

Festivalin açılış galası 9 Kasım akşamı Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Açılış gecesinde Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav’a Onur Ödülleri verilecek. Şener Şen’e ödülünü Cem Yılmaz takdim ederken Perran Kutman ve Osman Sınav’a ise Şerif Sezer ve Mehmet Aslantuğ ödül verecek. Açılış günü ayrıca ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülleri’ de verilecek.

Cem Yılmaz gün içerisinde gösterimi yapılacak ‘Arif v 216’ filminin ardından film ekibiyle beraber bir söyleşi de gerçekleştirecek.

Yeni Bölümler

Festival programında bu sene birçok yenilik bulunuyor. Bu yılın yenilikleri arasında yer alan ‘TRT Belgesel Kuşağı’nda 5 adet belgesel seyirciyle buluşacak. Ayrıca korku filmlerine yer verilen‘Korku Tüneli’ ve komedi filmlerinin yer aldığı ‘Komedi Vitrini’ de festival programına eklenen yeni bölümler arasında.

Konuk Ülke

Festivalin bu yılki konuk ülkesi Filistin. Festival öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Festival Direktörü Suat Köçer, Filistin’in konuk ülke olarak seçilmesini şu sözlerle açıklıyor:

‘Filistin her anlamda varlık mücadelesi veren bir ülke. Ne yazık ki hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sanatta da, sinemada da çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya. Filmleri çok zor imkânlarla festivallere katılabiliyor. Film çekimleri sıklıkla engellere maruz kalıyor. Nasıl ki Türkiye uluslararası arenada Filistin meselesine sahip çıktıysa, biz de sinema alanında Filistin’in yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Bu yüzden de bu yıl konuk ülke olarak Filistin’i tercih ettik. Bu yılın üç önemli Filistin filmini ve çeşitli kısa filmleri göstereceğiz. Aynı zamanda on civarında Filistinli sinemacıyı misafir edeceğiz.’

 

‘Festival Geldi’ Bölümü

‘Festival Geldi’ bölümü ise festivalin en çok dikkat çeken bölümlerinden birisi. Suat Köçer bu bölümü şu sözlerle özetliyor:

‘Biliyorsunuz festivalde film gösterimleri şehir merkezindeki üç farklı mekânda gerçekleştiriliyor. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı festivalin merkezine ulaşma konusunda zorluk yaşayan kesimler var. Biz geçen sene ‘Festival Geldi’ başlıklı bir bölümde onlara festivali ulaştırma kararı almıştık. Bu sene de bu bölüme devam ediyoruz. Huzur Evi’ne, Sevgi Evleri’ne, Suriye kampındaki misafirlerimize, ‘Engelsiz’ bölümüyle engelli sinemasever kardeşlerimize film programları hazırladık. İstiyoruz ki festival heyecanı sadece festival alanıyla sınırlı kalmasın, daha geniş kitlelere ulaşsın.’

Festivalde bu gösterimlere ek olarak ayrıca ‘Belki Köye Bir Film Gelir’ bölümü çerçevesinde Malatya’nın tüm ilçelerinde film gösterimleri gerçekleştiriliyor.

Malatya Film Platformu

Malatya Film Platformu da festivalin önemli bölümlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Yapım aşamasındaki projelerin maddi olarak ve eğitimlerle desteklendiği bu bölümde iki uzun metrajlı film projesine destek veriliyor. Bu yıl festivalin önemli partnerlerinden birisi olan TRT’nin desteğiyle bu bölüme bir kısa film bölümü de eklendi.

Ayrıca bunlara ek olarak daha önce Azerbaycan’la ortak olarak kurulan Malatya Uluslararası Film Platformu adlı platformun etkinlikleri de festivalde yer alacak. Yakın coğrafyamızdan ülkelerin sinemacılarının başvurabileceği bir fon olarak tasarlanan bu platformun bütün etkinlikleri, eğitimleri, söyleşileri festival süresince Anemon Otel’de gerçekleştirilecek.

Nuri Bilge Ceylan da Malatya’da!

Bu yıl festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. Ceylan ayrıca 12 Kasım Pazartesi günü saat 11:30’da Anemon Otel’de bir ‘Ustalık Sınıfı’ programı da gerçekleştirecek. Sınırlı bir katılımcı kontenjanına sahip bu söyleşiye başvurular devam ediyor. Türkiye’nin pek çok şehrinden gelecek katılımcıların Malatya’da bu söyleşiye katılması bekleniyor.

‘Minder Söyleşileri’

Festivalin en çok ilgi gören etkinliklerinden birisi de Malatya Park AVM’de gerçekleştirilen ‘Minder Söyleşileri’. Bu yıl söyleşilerde iki başarılı oyuncu konuk ediliyor. Aynı zamanda festivalin danışmanlığını yapan İpek Tuzcuoğlu ve festivalin bu yılki ulusal yarışmasında jüri üyesi olarak yer alan Haluk Piyes, ‘Minder Söyleşileri’nin konuğu olacak.

 

Öğrencilere Yönelik Etkinlikler

 

Festival, bu yıl da sinema öğrencilerini sinemacılarla buluşturacak etkinliklere sahne olacak. Festival bünyesinde geçtiğimiz yıl başlayan ‘Usta Öğrenci Buluşması’ çerçevesinde yönetmen Osman Sınav üniversite öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirecek. ‘Öğrenciler Festivalde’ bölümü kapsamında da Türkiye’nin on ayrı üniversitesinden dörder öğrenci ve birer akademisyen festivalde ağırlanacak.

FESTİVAL AFİŞ VE TEMASI

 

“SİNEMA UZAKLARI YAKIN EDER” TURNA KUŞU

“Sinema sınırları, imkânsızlıkları, farklılıkları aşıp, halkları buluşturan bir sanattır” diyen Suat Köçer, bu anlayışla, Anadolu halk kültürünün çok önemli figürlerinden olan ve duyguların ulağı olarak sembolize edilen turnayı festival afişinde kullandıklarını söyledi. Masallardan destanlara, türkülerden şiirlere kadar halk edebiyatında geniş yer bulan ve sevgisi nesilden nesile aktarılan turnanın tasavvuf ve Anadolu’daki farklı inanış ve disiplinlerde de ayrı bir önemi bulunduğunu hatırlatan Köçer, aynı zamanda göçmen bir kuş olan turnayı, dünyanın dört bir yanında insanları benzer duygular etrafında buluşturan sinemanın birleştirici gücüne vurgu yapan bir sembol olarak tanımlamaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen sinemacıları Malatya’da buluşturmaya hazırlanan festivalin film gösterimleri ve etkinlik takvimi, yenilenen “malatyafilmfest.org.tr” internet sitesinden günlük olarak takip edilebiliyor.

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1-Borç – Debt – Vuslat Saraçoğlu

2-Aydede- Road To The Moon – Abdurrahman Öner

3-Son Çıkış – Siren’s Call – Ramin Matin

4-İçerdekiler- Insiders – Hüseyin Karabey

5-Halef-Halef – Murat Düzgünoğlu

6-Güvercin- The Pigeon – Banu Sıvacı

7-Meleklerin Koruyucusu-Guardian of Angels – Ensar Altay

8-Dört Köşeli Üçgen- Four Cornered Triangle – Mehmet Güreli

9-Kardeşler- Brothers – Ömür Atay

10-Anons- The Announcement – Mahmut Fazıl Coşkun

11-Sükut Evi-House of Serenity – Cafer Özgül

12-Çınar-Plane Tree – Mustafa Karadeniz

13-Güvercin Hırsızları- The Pigeon Thieves – Osman Nail Doğan

ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1- Kimse Elimi Tutmasın – Cenk Ertürk – Kurmaca

2- Pantolon – Tahsin Özmen – Kurmaca

3- Her Şey Yolunda – Metehan Şerefoğlu – Kurmaca

4- İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar – Hamza Uysal – Animasyon

5- Balık Kraker – Yiğit Evgar – Kurmaca

6- Hikayeci – Anıl Gündoğan – Kurmaca

7- Boşluk – Elif Eda – Kurmaca

8- Görüşme – Vehbi Bozdağ – Kurmaca

9- Sonsuz – Murat Çetinkaya – Kurmaca

10- Sen Adam Mısın – Alihan Erbaş, Harun Köybaşı – Belgesel

ULUSLARARASI UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1- AGA – Milko Lazarov – Bulgaritan/Almanya

2- AN IMPOSSIBLY SMALL OBJECT (Aşırı Küçük bir Nesne ) – David Verbeek – Tayvan/Hollanda/Hırvatistan

3- HAPPY BIRTHDAY (Doğum Günün Kutlu Olsun) – Christos Georgiou – Yunanistan/Almanya/Fransa

4- IN SİLENCE (Sessizlikte) – Ardak Amirkulov – Kazakistan

5- LAST CHİLD (Son Çocuk) – Shin Dong-Seok – Güney Kore

6- SULEİMAN MOUNTAİN (Süleyman Dağı) – Elizaveta Stishova – Kırgızistan

7- ORANGE DAYS (Turunç Günleri) – Arash Lahooti – İran

8- VOLCANO (Volkan) – Roman Bundachuk – Ukrayna/Almanya

9- SUMMER SURVİVORS (Yazdan Kalanlar) – Marija Kavtaradze – Litvanya

10- THE LOAD (Yük) – Ognjen Glavonic – Sırbistan/Fransa/Hırvatistan

11- ANONS (The Announcement) – Mahmut Fazıl Coşkun – Türkiye/Bulgaristan

12- MELEKLERİN KORUYUCUSU – Ensar Altay – Türkiye

ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1- Red Velvet – Mahmoud Samir/ Youssef Mahmoud – Mısır – Kurmaca

2- The Teacher – Maxim Elagin – Rusya – Kurmaca

3- Sallakh – İspanya – Rasoul Iranzaf Aghamırlu – İran – Kurmaca

4- Zacarias – Violeta Trincado – İspanya

5- Short – Ruslan Aghazadeh – Azerbaycan

9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ikincisi yapılacak Malatya Film Platformu’nda finale kalan 13 proje de belli oldu.

MALATYA FİLM PLATFORMU FİNALİSTLERİ:

TRT ÖN ALIM DESTEĞİ FİNALİSTELERİ

1- Anadolu Leoparı – Yön: Emre Kayiş – Yap: Olena Yershova Yıldız

2- Bir Düş Gördüm – Yön/Yap: Murat Çeri

3- Çok Süper Bi Şey – Yön: Sinan Sertel – Yap: Turgay Şahin

4- İstanbul’un Kayıp Rüya’sı – Yön/Yap: Cengis Asiltürk

5- Maskeler – Yön/Yap: Nuri Cihan Özdoğan

6- Yedinci Ocak – Yön: Haydar Şişman – Yap: Ümran Safter

ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ FİNALİSTLERİ

1- Ali’nin Tabiatı – Yön: Levent Çetin – Yap: Canol Balkaya

2- Aralık – Yön: Selman Nacar – Yap: Burak Çevik

3- Havuz – Yön/Yap: Aydın Orak

4- Kusur – Yön: Özkan Çelik – Yap: Neslihan Bilgin Çelik

5- Melek – Yön/Yap: Mesut Ceylan

6- Umut – Yön: Orhan İnce – Yap: Burak Kanısıcak

7- Üç Arkadaş – Yön: Nursen Çetin Köreken – Yap: Ümit Köreken

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ FİNALE KALAN PROJELER

1- Kar, Kış, Kıyamet – Ali Kışlar

2- Ayna – Alican Durbaş / Murat Öngel

3- Düğün Fotoğrafı – Cemalettin Baş

4- Masalların Hikayesi – Mahsum Taşkın / İrfan Türfent

5- Fıstıkçı Şahap – Kürşat Güngör Sağlam

6- Tapınak – Büke Akşehirli / Murat Uğurlu

7- Gece Babamızı Ararken – Alkım Özmen

8- Cinayet – Mehmet Mahsum Akyel / Ferhat Gezenler

9- Zemberek – Recep Çavdar

10- Kendini Gömen Adam – Enes Erbay / Nergiz Erbay

11- Dima – Celal Yücel Tombul

12- Yavru Karınca – Onur Yağız / Derya Uğurlar

ULUSAL UZUN METRAJ PANORAMA

1- Suç Unsuru – Süleyman Arda Eminçe

2- Beyaz Hüzün: Sarıkamış – Kenan Korkmaz

3- Arada – Mu Tunç

4- Bırakın Çocuk Oynasın – Atalay Taşdiken

5- Fındıktan sonra – Ercan Kesal

6- Karadeniz’in Yalnız Nineleri – Kaan Atilla Taşkın

7- Annemin Sinemaları –Cansel Karacan

8- Osmanlı’dan Günümüze Hamallar – Aydın Bağardı

9- Ukde Muhammet Benek-Erol Onur/Filmoran

ULUSAL KISA METRAJ PANORAMA

1- Naftalin – Muhammed Furkan Daşbilek – Kurmaca

2- Karton Kutu – Merve Çirişoğlu – Animasyon

3- Aya – Saif Hamad – Kurmaca

4- Misafir – Orhan Dede – Belgesel

5- İlmek – Süheyla Arıkan – Kurmaca

6- İstasyon – Serdar Çotuk – Animasyon

7- Farah – Oktay Alkan – Kurmaca

ULUSLARARASI PANORAMA

1- A Road (Yol)– Kalvira Akchalova – Kırgızistan – Kurmaca

2- Dark Night (Karanlık Gece)– Ivan Plechev – Rusya – Kurmaca

3- Labor (Doğum Sancısı)– Cecilia Albertini – İtalya/Amerika – Kurmaca

4- Heyvan (Hayvan)– Behram Ark – İran – Kurmaca

5- Melodi – Michael Kam – Singapur – Kurmaca

6- Space Mountain (Uzay Dağı)– Victor Nores – İspanya – Kurmaca

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Reis Çelik (Jüri Başkanı)

Şerif Sezer

Gökhan Tiryaki

Ali Aga

Haluk Piyes

ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Emre Konuk – Yönetmen- Görüntü Yönetmeni

Ömer Sevimli – Sinema Programcısı

Tuba Özden Deniz – Sinema Yazarı

Natali Yeres – Sanat Yönetmeni

Neslihan Atagül Doğulu – Oyuncu

ULUSALARARASI UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Nuri Bilge Ceylan – Türkiye – Yönetmen (Jüri Başkanı)

Vernice Klier –Fransa/ABD – Oyuncu Koçu/Akademisyen

Giulia Achilli – İtalya – Yapımcı/Yönetmen

Ivana Roscic – Hırvatistan – Oyuncu/Yönetmen

ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Amir Masoud Soheli – Festival Direktörü/Yapımcı

Mehmet Bahadır Er – Yönetmen

Lina Bokhary – Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Departman Direktörü

MALATYA FİLM PLATFORMU JÜRİ ÜYELERİ

TRT ÖN ALIM DESTEĞİ VE ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ JÜRİSİ

Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü

İpek Tuzcuoğlu – Oyuncu

Murat Saraçoğlu – Yönetmen

Öktem Başol – Senaryo Danışmanı / Akademisyen

Sermin Çakmak Afşin – Yapımcı / Danışman

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ JÜRİSİ

Ahmet Okur – Yapımcı/Yönetmen

Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü

Şükrü Sim – Akedemisyen

 

ULUSLARARASI PLATFORM JÜRİSİ

Mesut Uçakan – Türkiye/Senarist/Yönetmen

Mohammad Attebai – İran –Yapımcı

Orxan Fikretoglu – Azerbaycan – Yazar/Senarist/Yönetmen

 

FİLM YÖN JÜRİSİ

Mehmet Eryılmaz

Nisan Akman

Aydın Sayman

SİYAD Jürisi:

Metin Gönen

Okan Arpaç

Barış Saydam

İlgili Haberler