FESTİVALE KALAN SÜRE :
53 Gün
23 Saat
33 Dakika
41 Saniye
Follow us on:

5. Malatya Uluslararası Film Festivali

5. Malatya Uluslararası Film Festivali

21 – 27 Kasım 2014 / 21 – 27 Nov 2014

5. Uluslararası Malatya Kısa Film Festivali

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda,  Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu! Geceye damgasını vuran isimse uluslararası üne sahip tasarımcılarımızdan Erol Albayrak’ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle göz dolduran festivalin Onur Konuğu Nastassja Kinski oldu!

27 Kasım Perşembe akşamı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ödül Töreni’ne Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı, Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali Atlıhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır’ın yanı sıra pek çok oyuncu, yönetmen ve festivalin Onur Konuğu Nastassja Kinski katıldı.

Kırmızı halı töreni ile başlayan gecenin en dikkat çeken ismi ise tabii ki Nastassja Kinski oldu. Uluslararası üne sahip tasarımcılarımızdan Erol Albayrak’ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle geceye katılan Nastassja Kinski, kırmızı halıda kendisine uzatılan mikrofonlara Malatya’da olmaktan büyük onur duyduğunu, Türk Sinemasının 100. Yılında Türkiye’de Onur Ödülü almış olduğu için çok şanslı olduğunu söyledi.

Açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı, sinemanın gücüne vurgu yaptığı konuşmasında şöyle dedi: “İnsanlara kimi zaman fikir,  kimi zaman ders veren; ama her zaman umut, neşe veren ve azim aşılayan, farklı düşünebilmenin yollarını arayan emsalsiz güçtür sinema. Onun meydana getirdiği bu etki başka hiçbir sanat dalında ortaya getirilemez. Sinema ile dünyanın hangi köşesindeki insanlara ulaştığımızın hesabını yapmak bile zordur. Sinema, aynı zamanda bir toplumun aynasıdır, o toplumda doğru-yanlış ne varsa o sinemasında da vardır. Dilerim bu anlamlı sanatı sizlerle buluşturan festivalimiz önümüzdeki yıllarda da artan bir coşkuyla devam eder.”

Kazanan Filmler

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI:

En İyi Film “Toz Ruhu”
En İyi Yönetmen “Nesimi Yetik (Toz Ruhu)”
En İyi Kadın Oyuncu “Neslihan Yeldan (Karınca Kapanı) ve Nazlıcan Tuncalı (Beni Sen Anlat) “
En İyi Erkek Oyuncu “Tansu Biçer (Toz Ruhu) “
En İyi Senaryo “Annemin Şarkısı” 
En İyi Müzik  “Marios Takoushis (Balık)”
Jüri Özel Ödülü  “Zübeyde Rohani (Annemin Şarkısı)”    

SİYAD Jüri Özel Ödülü  “İçimdeki İnsan”
SİYAD Ödülü      “Balık ve Annemin Şarkısı”    

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI:

Jüri Özel Ödülü  “Ürkek”
En İyi Film  “Titli”

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI:

En İyi Belgesel Film  “Tepecik Hayal Okulu ”        
Jüri Özel Ödülü  “Nail V.  “

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI:

En İyi Film  “Ukde”  
Jüri Özel Ödülü  “Kafa ”  
Mansiyon Ödülü  “Ne Topraktır Ne De Asfalt ”