FESTİVALE KALAN SÜRE :
53 Gün
23 Saat
33 Dakika
41 Saniye
Follow us on:

1. Malatya Uluslararası Film Festivali

1. Malatya Uluslararası Film Festivali

26 Kasım – 02 Aralık 2010 / 26 Nov – 02 Oct 2010

1. Uluslararası Malatya Kısa Film Festivali

Malatya Valiliği ve Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen, 26 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşan 1. Malatya Uluslararası Film Festivali 2 Aralık gecesi, Festival Ödül Töreni ile sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Doç. Dr. Ulvi Saran başta olmak üzere, Malatya Belediye Başkanı, Malatya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı’nın da hazır bulunduğu Festival Ödül Töreni’nde,  çok sayıda yerli ve yabancı sanatçı,  basın mensubu ve davetliler yer aldı.

Festival Ödül Töreni’ni Aslı Şahin ve Kaan Girgin’in sunduğu gecede ilk olarak Festival Yönetmeni Ali Çalışır söz aldı. Ali Çalışır“Festivalimizin Açılış Töreni’nde vurguladığım şey, festivalin gelenekselleşip, gelenekselleşmeyeceği konusunda halkın karar vereceğiydi. Malatya halkı filmlere ve festivale gösterdiği yoğun ilgiyle bu konudaki kararını verdi. Avşar ve Yeşil sinemalarının ‘gişe filmlerinde bu denli ilgi olmadı’ demesi bizi gururlandırdı.” dedi. Esnafı, taksicisiyle tüm Malatya halkının Festivale sahip çıkmasının büyük mutluluk duyduğunu belirten Ali Çalışır, bütün özel kurum ve kuruluşların, yerel ve ulusal basının göstermiş olduğu ilgiden de ayrıca memnuniyetini dile getirdi.

Kazanan Filmler

En İyi Kısa Film  “UŞAK HESABI

SİYAD Ödülü “KÜÇÜK BİR HAKİKAT

Jüri Özel Ödülü “ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film “GÖRÜNMEZ KADIN

Kemal Sunal adına verilen Halk Ödülü “ÇAKALLARLA DANS

Uluslararası Uzun Metraj SİYAD Ödülü “SIMON KONIANSKI

Jüri Özel Ödülü “BEKLEME MÜZİĞİ

En İyi Erkek Oyuncu “BABA” filmindeki rolüyle “JAN FARES” oldu.

En İyi Senaryo “OPTİK

En İyi Yönetmen “PLATON’UN AKADEMİSİ” filminin yönetmeni FİLİPPOS TSİTOS