FESTİVALE KALAN SÜRE :
53 Gün
23 Saat
33 Dakika
41 Saniye
Follow us on:

Uluslararası Malatya Film Festivali Başkanı

Uluslararası Malatya Film Festivali Başkanı

Selahattin GÜRKAN
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı/Festival Başkanı

Bizler Malatya'yı tarif ederken, "İnsanlık Medeniyetinin Başladığı, Anadolu’yu Anayurt Yapan Destan Şehri" tabirini kullanıyoruz.

 

Her bakımdan zengin ve köklü bir mirasa sahip olan bu topraklarda bir çok medeniyet, derin kültürel izler bırakmıştır. Bu mirası gelecek nesillere taşımak biz seçilmişlerin en önemli görevleri arasındadır. Hiç şüphesiz ki; fuarlar ve festivaller bir ilin tanıtımı ve sahip olduğu potansiyellerin ortaya çıkarılması bakımından büyük önem taşımaktadır. Malatya, yıl içerisinde gerçekleştirilen onlarca fuar ve festivallerle bir Fuarlar Şehri konumuna gelmiş bulunmaktadır. Birçok siyaset, devlet, ilim ve bilim adamı yetiştirmiş bir kent olan Malatya, Türk sanat dünyasının da önemli yıldızlarını bağrından çıkarmıştır. Malatya, hiçbir etkin kökene ayrım yapmadan bu kentin yetiştirdiği değerlerine her daim sahip çıkmıştır.

 

Gazi Mustafa Kemal sanatla ilgili, "Sanatsız Kalan Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Demektir." ifadelerini kullanmışlardır. Devletler en karanlık tarihlerinde bile sanatı ihmal etmemiş, eserler üretmeye devam etmiştir. "Hey onbeşli onbeşli Tokat yolları taşlı", "Burası Muştur, yolu yokuştur" türkülerinin, milletimizin en çetin şartlar altında verdiği Kurtuluş Savaşı yıllarında ortaya çıktığı bunu en güzel örnektir. Tam o noktada da bize el uzatan yine ‘ sanat’ oluyor. Sinema, sanat dalları arasına yedinci kardeş olarak dâhil olmuştur. İnsanlar aslında izledikleri filmlerde kendilerini bulurlar. Ya başroldeki oyuncudur ya da filmlerin müziklerindeki derinlere dalan duygularıdır beyaz perdede buldukları. İşte tam bu noktada güneşin altın yumurtası olan kayısının ana vatanı olan kentimiz Malatya’da bu yıl Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Arslantepe teması işlenmiş olacaktır.

 Malatya Eski Valimiz Sayın Ulvi SARAN tarafından hayata geçirilen ilk yıllarda Valiliğimiz tarafından ardından da Büyükşehir Belediyemiz tarafından düzenlenen Film Festivaline bugüne kadar yurt içinden ve yurt dışından onlarca ünlü yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu ve sinemasever iştirak etti.

Kendilerinden aldığımız geri dönüşler, Malatya Film Festivali’nin Türkiye’nin belli başlı festivallerinden biri haline geldiğini ve ilimizin tanıtımı bakımından önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir.

Geçtiğimiz yıl yaşanan Pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Film Festivalimizi ertelemek zorunda kalmıştık. Ancak bu yıl pandemi kurallarına uygun bir şekilde gerekli tedbirlerimizi alarak Festivalimizin 10’uncusunu gerçekleştireceğiz.

10. Malatya Uluslararası Film Festivali yarışma bölümündeki ana kategoriler “Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması”, “Ulusal Kısa Metrajlı Film Yarışması” ve “Ulusal Belgesel Film Yarışması’ olarak belirlendi. 

Festival kapsamında her yıl sinemanın yeni ve nitelikli ürünlerini izleyiciyle buluşturmak, sanat değeri yüksek filmlerin yapımını özendirmek ve Türk sinemasının ulusal ve uluslararası alanda görünürlüğünü arttırmak adına düzenlenen festivalimiz tüm sanat camiasına, şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun.  Festivalin düzenlenmesi noktasında emeği geçen, katkı sunan ve destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, önemli olanın dünya sinemasındaki hayat filminde iyi rolde oynamak olduğunu belirtiyorum.

 

Saygı ve sevgilerimle...