Follow us on:

Festival Yönetmeni

Festival Yönetmeni

Haydar IŞIK
Malatya Uluslararası Film Festivali
Festival Yönetmeni


Bu yıl, benim için çok önemli. Öncelikle bu önemin, sebeplerini saymak istiyorum. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin yönetmeni olmak için bayrağı devraldığımda, bambaşka hisler benliğimi sardı. Bu şehrin topraklarında, sokaklarında büyüdüm ben. Tam ‘şu’ köşe diyorum, ‘tam şurada ayakkabı boyamışlığın var Haydar!’. Sonra başka bir köşeye dönüyorum, ‘İşte tam şurada da seyyar satıcılık yapmıştın. Sahi yıl kaçtı? Nereden nerelere?’ diyorum. O yıllar bu şehrin sokakları, insanları, havası yaşama tutunmamı sağlıyordu. Ben kazanırken, kazanmayanlar da vardı. Açlığına, suskunluğuna tanık olduklarım ama elimden hiçbir şey gelmeyişinin olduğu o yıllar işte. Bu festival bu sebeplerle önemli benim için. Benim o sokaklara, insanlara bir borcum var.

Bir festival düşünün işte, o insanlara ayna tutan. O şehrin sokaklarına insanlarına dönen. Her yıl düzenlenen festival kapsamının ve kalıplarının biraz daha dışına çıkmamın sebebi, işte bu. O zamanlar ödeyemediğim borcu, şimdi sanatla, filmle ödeme zamanı. Sanat, duymayan kulaklara duyurur çünkü… Sanat, bastırılmış tüm sesleri yüzeye çıkarır ve o çığlık kulaklarımızda istemesek bile yankılanır. Filmler, bu çığlık için önemli bir sanat dalı. Kısaca 9. Uluslararası Malatya Film Festivali ile kocaman bir çığlık atmaya geliyoruz.

Bu sebeple, her biri benim için müthiş ve her birinin emeği benim için büyük bir önem arz eden ekibimle bir dizi festival hazırlıklarına başladık. Biraz kalıpları kıralım diyerek, alışıla gelmişin dışına çıkarak festivalimizi biraz daha halka sunmaya ve ondan beslenmeye karar verdik. Malatya’nın gençlerine ve çocuklarına yönelik ciddi projeler hazırladık. Çünkü, yarınlar gençliktedir. Bugünün genç damarlarından akan kan, yarına hayat verecektir ve onu canlı tutacaktır. Ve bu sebeple onlara yapılan yatırımlar, emekler, eğitimler asla boşa değildir. Yarınları ayakta tutarak, bu borcu da o gençler ödeyecektir. Sinema, bu eğitim içinde önemli bir yer kapsıyor. Sinemayı insanlara, özellikle Malatya halkına sevdirmek, kültür sanatla yan yana getirmek hedeflerimiz arasında.

Son zamanların küresel sorunu haline gelmiş ‘göçe uyum’ olgusunun da üzerinde durmaya karar verdik. Bunu için önemli yönetmenlerin önemli filmlerinden güzel bir “film seçkisi” hazırladık. Göçten sonraki uyum… İnsanlar bir şekilde, doğdukları büyüdükleri toprakları terk ederek, başka topraklara artık kitleler halinde göç etmeye başladılar. Göç gerçekleştikten sonra gidilen yerde nasıl uyum sağlanabilir? Bununla ilgili çalışmalara yer verdik ve bunu konu alan filmlerden seçmeler yaptık.

Sayın Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin GÜRKAN’a teşekkürlerimi sunarım. Sanatı ve sanatçıyı destekleyen kişiliği, şehre bu bağlamda verdiği önem ve çalışmaları için. Sayın valimiz Aydın BARUŞ’a da aynı şekilde teşekkür borçluyuz. Festival hakkında defalarca kez oturup, bunları benle konuştuğu için… Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Malatya Valisinin fikirlerini de önemseyerek bu yola çıkmış olduk.

Sinema benim için başta kitleseldir. Eğitim- öğretim için vazgeçilemeyecek bir araçtır. Bir ülkenin kodlarını, renklerini, şehirlerinin kokusunu bize veren önemli bir araçtır. Kitlesel olduğu için de kitle ile yani halkla, sıklıkla yan yana gelmelidir ve buluşmalıdır. Halkla buluşmasının yanında sanat ve sporun estetik bağlamda ilişkisinden dolayı spor yapmaya teşvik eden çok önemli etkinlikler düşündük, bunları da paylaşacağız. Kadınlara bir tık önem verip, kadınlara yönelik film izleme etkinliklerini de festival kapsamına katacağız. Hem Malatya’dan hem de Malatya dışından gelen konuklarımıza Malatya’nın eşsiz güzelliğini ve değerleri sunacağız. Röportajlarla, söyleşilerle, filmlerle… Kısaca hem görsel hem de yazılı mecralarla.

Festivale destek veren, sponsor olan, yanımızda bulunan sanat ve sanatçı dostu arkadaşlarımıza sonsuz sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Ülkemizde hiçbir zaman festivallerin eksik olmamasını temenni ediyorum. Çünkü sinemayı anlarsak, Dünya’nın değerini anlamış oluruz. Sinema etkileşim için kitlesel anlamda en güçlü mecra olduğunu unutmayalım ve unutturmayalım.