FESTİVALE KALAN SÜRE :
53 Gün
23 Saat
33 Dakika
41 Saniye
Follow us on:

Festival Yönetmeni

Festival Yönetmeni

Haydar IŞIK
Malatya Uluslararası Film Festivali
Festival Direktörü

Tüm dünyanın aynı anda mücadele ettiği Covid-19 pandemisi  sırasında bu yıl Malatya Uluslararası Film Festivali’ mizin 10.sunu düzenliyoruz. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’ nin   direktörlüğünü yapma onuru da bana nail olmuştu.

Yaşanılan zorlu pandemi sürecinde “7. Sanat” olarak bilinen sinema da, diğer tüm sektörler gibi etkilendi. Genel toplum sağlığının korunması açısından sinema salonlarımız mecburen kapalı kaldı, filmlerin vizyon tarihleri ertelendi.  Ve şükürler olsun ki bu sıkıntılı süreci yavaş yavaş atlatmak üzereyiz. Bu zorlu süreç devam ederken, nefes almaya başladığımız şu günlerde başta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Malatya valimiz Sayın Aydın Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan beyefendilerin büyük çaba ve özverileriyle Malatya Uluslararası Film Festivali’ nin 10.sunu organize etme şerefine eriştik.

Festival için bize sponsorluk desteği veren firmalara, her daim yanımızda olan sinema emekçisi dostlarımıza, oyuncularımıza, yönetmenlerimize, hayallerini bizden esirgemeyen senaristlerimize, festivalin gerçekleşebilmesi için gecesini gündüze katan ekibimize, filmlerini bizimle paylaşan tüm yapımcılarımıza da en içten teşekkürlerimi sunarım. Hepsi kıymetlidir ki sinema kıymetli bir iştir.

Dünyayı ve hayatı anlamak için sinemaya ihtiyacımız var. Çoğu zaman yüz yüze gelmeye cesaret edemediğimiz ne varsa, sinema bize bunlara bakma cesareti verir. Kamera yalnızca bir kayıt cihazı değildir, daha fazlasıdır. Hayatı yaşarken kaçırdığımız detayları görür ve o detaylarla bize ışık olur.  Hayata bakışları, yaşam tarzları birbirinden farklı olan insanları birbirine bağlar. O yüzden kıymetlidir sinema ve emekçileri. Bir sinema filmi bitip jenerik akmaya başladığı zaman amacına ulaşır. Asıl film o anda başlar; çünkü sizi değiştirmiştir.