Follow us on:

9. MUFF Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Yönetmeliği

9. MUFF Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Yönetmeliği

9. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ (MUFF) ULUSAL UZUN METRAJFİLM YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ


A) TARİH
Malatya Uluslararası Film Festivali 15-19 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Ulusal Uzun Film Yarışması’na kabul edilen filmler, ana jürinin karşısına festival haftasında çıkacaktır.


B) AMAÇ
Festival kapsamında her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nın amacı:
·        Sinemamızın yeni ve nitelikli ürünlerini izleyiciyle buluşturmak,
·        Sanat değeri yüksek filmlerin yapımını özendirmek,
·        Filmlerin yaratıcı ekiplerine katkı sağlamak,
·        Sinemamızın ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlamak,
·        Sinema endüstrimizin gelişimine katkıda bulunmaktır.


C) FESTİVAL VE YARIŞMA ORGANİZASYONU
Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ve festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nın organizasyonu Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir.


D) KATILIM ŞARTLARI
1)    Son başvuru tarihi 5 Ekim 2019 Cumartesi günüdür.
2)    15 Kasım 2019 tarihinden önce gösterime girmiş, ticari gösterimi yapılmış filmler başvuramaz. Bu konuda inisiyatif festival yönetimine aittir.
3)    Başvuracak filmler en az 60 dakika olmalıdır.
4)    Yapımcı birden fazla filmiyle başvurabilir.
5)    Başka festivallere katılmış ya da ödül almış olmak katılıma engel değildir.
6)    Malatya Uluslararası Film Festivali’ne daha önce katılmış, başvurmuş ancak yarışmaya kabul edilmemiş filmler hiçbir suretle yarışmaya başvuramazlar.
7)    Televizyon kanallarında (dijital platformlar, pay TV kanalları) gösterilmiş ve DVD/Blu-Ray baskıları satışa sunulmuş filmler yarışmaya kabul edilmezler.
8)    Yarışmaya, filmin yasal sahibi başvuruda bulunabilir. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, başvuru formunda diğer yapımcıların imzası ya da ek olarak yazılı onayı yer almalıdır.
9)    Yarışma ulusal uzun metraj film alanında yapılacaktır, bu nedenle filmin yapımcılarından en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
10)  Yerli yapımcının katılım payı en az %51 olmalıdır ya da yerli yapımcının teknik ve sanatsal katkısı, aşağıda belirtilen “Ulusal Film Teknik ve Sanatsal Katkı Ölçüm” cetveline göre 22 puanlık sistemde asgari 14 puanı sağlamalıdır:

UNSUR PUAN
Yönetmen 3
Senarist 3
Özgün Müzik Bestesi 1
Başrol Oyuncusu 1 3
Başrol Oyuncusu 2 2
Karakter Oyuncusu 1
Sanat Yönetmeni 1
Görüntü Yönetmeni 1
Kurgucu 1
Ses Yönetmeni 1
Mekan Yoğunluğu 1
Laboratuvar 1
Türkçe Çekim Dili 3

11)  Yarışmaya kurmaca, belgesel ve canlandırma türünde uzun metrajlı filmler başvurabilir.
12)  Filmlerin, resmi ya da özel televizyon kurumları tarafından yapılmış ya da yaptırılmış olması, yarışmaya katılmaya engel değildir. Ancak televizyon dizisi olarak hazırlanmış bölümlü filmler yarışmaya kabul edilmezler.
13)  Film, Türkçe dışında herhangi başka bir dilde çekilmiş ise başvuru linkinde Türkçe altyazı olmak zorundadır.
14)  Filmlerin gösterim kopyalarının DCP (Dijital Sinema Paketi) formatında ve İngilizce altyazılı olması gerekmektedir.
15)  Yarışmaya hak kazanan ve DCP kopyaları festivale ulaştırılmış filmler, hiçbir koşulda filmlerini festivalden çekemezler.
16)  Yarışmaya kabul edilen filmlerin yapımcı ve yaratıcı ekibi, festival yönetiminin belirlediği sayıda ve tarihlerde festivale davet edilir. Filmlerin ekipleri filmlerinin gösterimlerine ve söyleşilerine, açılış ya da kapanış törenlerine, basın toplantılarına, özel medya röportajlarına katılarak filmlerini temsil eder.
17)  Filmler ana jüriye ve izleyicilere festival yönetiminin uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Yarışmaya kabul edilen tüm filmler aynı salonlarda gösterileceğinden, gösterimler sırasında festival yönetimine ya da salon görevlisine, salon, seans ya da program değişikliği talebinde bulunulamaz.
18)  Festivalde ödül kazanan filmler basın bültenlerinde, medya ilanlarında, sosyal medya ilanlarında ve afişlerinde, aldıkları ödülü festivalin logosuyla birlikte yazmakla yükümlüdür.
19)  Başvurular festivalin web sitesi üzerinden yapılır. Online yapılan başvuru formu eksiksiz olarak doldurulup, imzalanarak tarandıktan (PDF veya JPEG formatında) sonra aşağıda belirtilen materyallerle birlikte son başvuru tarihi olan 5 Ekim Eylül 2019 Cumartesi gününe kadar web sitesi üzerinden gönderilmelidir. Başvuru aşamasında herhangi basılı materyal kabul edilmeyecek, istenen bilgiler yalnızca web sitesi üzerinden başvuru ile kabul edilecektir. Festival yönetimi tarafından talep edildiği takdirde gerekli materyaller filmin sahibi tarafından festivale posta yoluyla ulaştırılacaktır. Eksik, yanlış bilgi ve belgeli başvurular kabul edilmeyecektir. Son başvuru tarihinden en geç bir hafta sonra gerekli belge ve materyallerin gönderilmesi gerekmektedir.
a) Eser İşletme Belgesi,
b) Film ortak yapım ise; ortak yapım belgesi ve yapımcıya T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Menşe Şahadetnamesi
c) Filmin şifreli online izleme linki. Film, Türkçe dışında herhangi başka bir dilde çekilmiş ise değerlendirme kopyalarında Türkçe altyazı olmak zorundadır.
d) Filmle ilgili teknik jenerik bilgileri (künye)
e) Katalogda kullanmak üzere filmin Türkçe ve İngilizce kısa özeti (elektronik ortamda)
f) Elektronik basın dosyası vb. diğer malzemeler
g) Filmden fotoğraflar (yüksek çözünürlükte, elektronik ortamda)
h) Yönetmenin fotoğrafı (yüksek çözünürlükte), kısa biyografisi ve filmografisi (elektronik ortamda)
i) Kısa yönetmen görüşü (elektronik ortamda)
j) Quicktime (.qt) formatında 16:9 fragman ve festivalin internet sitesinde kullanılmak üzere online fragman linki. (Festival başlamadan teslim edilebilir.)
20)  İstenen belgeler eksiksiz olarak festivale ulaştırılmadığı sürece başvuru tamamlanmış sayılmayacaktır. Bu nedenle istenen belgelerin tamamlanması başvurunun geçerli olması için zorunludur.
21)  DCP kopyalar festivale üzerlerinde filmin adı okunaklı yazılmış, orijinal korunaklı, sert kapaklı kutularında yollanmalıdır.
22)  Yarışmaya katılması kesinleşen filmlerin İngilizce altyazılı DCP kopyalarının son teslim tarihi 5 Kasım 2019 Salı günüdür. DCP’ler Malatya Uluslararası Film Festivali Yönetim Merkezi – İnönü Mah. İnönü Cd. Sanat Sokağı Sanat Merkezi 2. Kat  Yeşilyurt / Malatya / Türkiye adresine gönderilecektir.
23) Başvuran filmlerden 10 film finalist olarak seçilip 1 film, festival yönetimi inisiyatifiyle yedekte tutulur.


E) ÖZEL KOŞULLAR
1)    Yarışmanın gerçekleşebilmesi için en az 6 filmin ön elemeyi geçmiş olması gereklidir.
2)    Başvuru sahibinin başvuru formunda imzasıyla vermiş olduğu yazılı tüm bilgiler festival yönetimince doğru kabul edilir. Bilgilerin yanıltıcı olmasından doğabilecek tüm hukuksal sorumluluk başvuru sahibine aittir.
3)    Yarışmaya başvurmuş filmlere herhangi bir katılım ve gösterim ücreti ödenmez.
4)    Yarışmaya katılan filmler, festival günleri içinde en çok 3 (üç), ödül kazanan filmler ise en çok 4 (dört) kez, ücretli ya da ücretsiz olarak gösterilebilir ve bu gösterimler için filmin yasal sahibine herhangi bir ücret ödenmez.
6)    Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılan yapımcı, yönetmen, oyuncu ve filme katkısı bulunan diğer sanatçılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Bu yönetmelikten yapıma katkısı bulunan sanatçıları haberdar etmek, başvuru sahibinin sorumluluğundadır.
7)    Festival Seçici Kurulu tarafından yarışmaya uygun görülen filmler, festival basın toplantısında ve aynı gün festivalin resmi web sitesinden duyurulacaktır.
8)    Yarışmaya kabul edilen filmlerin eser sahipleri filmlerini çekmemeyi taahhüt ederler.


F) ÖDÜLLER
1)    Ödüller Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın ana jürisi tarafından belirlenir.
2)    Ödül kategorileri aşağıdaki gibidir:

En İyi Film

100.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

En İyi Yönetmen

 20.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

En İyi Senaryo

 15.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

En İyi Görüntü Yönetmeni

 15.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu

 10.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

En İyi Erkek Oyuncu

 10.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

Fahri Kayahan En İyi Müzik

 10.000 TL + Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

Kemal Sunal Halk Ödülü (En İyi Film)

 Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

Türk Sinemasına Katkı Ödülü

 Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

Yön Bir Platformu En İyi Yönetmen Ödülü

 Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

 Arslantepe Kral Tarhunza Ödülü


 
 
3)    Jüri, “Jüri Özel Ödülü” adıyla, para ödülü içermemek koşuluyla filmin artistik ya da teknik dallarından birine özel ödül verebilir. Jüri Özel Ödülü bir tek yapıta ya da bir kişiye verilecektir.
4)    En İyi Film Ödülü filmin yapımcısına verilir.
5)    En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve Fahri Kayahan En İyi Müzik ödülleri bu dallarda aday olan sanatçılara verilir.
6)    Festival yönetimi her yıl ulusal sinemaya katkılarından dolayı çeşitli kişi ve kurumlara Türk Sinemasına Katkı Ödülü verir.
7)    Kristal Kayısı Ödülleri festivale katılan filmin ya da sanatçıların temsilcilerine verilir. Ancak para ödülü, gerçek ve/veya tüzel kişinin hesabına yatırılır.
8)    Yarışmaya katılan filmlerde görev üstlenmiş sanatçıların yabancı uyruklu olması, ödül almasına engel değildir.
9)    Ödül kazanan kişi, ödülünü almak üzere Ödül Töreni’nde bulunmak ya da bir temsilci göndermek zorundadır. Ödül Töreni’ne geçerli bir mazereti olmaksızın katılmayan ve bunu yazılı olarak bildirmeyen ya da bir temsilci göndermeyen eser sahibine parasal ödülü dâhil, hiçbir ödülü verilmez.
10)  Para ödülü almaya hak kazanan eser sahiplerine ödülleri, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından festivali takip eden 6 ay içerisinde ödenir.


G) TAŞIMA VE SİGORTA
1)    Yarışmaya katılan filmlerin festivale tesliminden kopyayı sağlayan kuruluşa gönderimine kadar geçen süre içindeki sigortasından festival yönetimi sorumludur.
2)    Sigorta, filmlerin DCP’lerinin, festival komitesince teslim alındığı andan festivalin sona ermesine müteakip bu filmlerin sevkiyatını gerçekleştirecek acenteye teslim edilmesine kadar geçecek süre zarfında, söz konusu filmlerin şehir içinde bir yerden başka bir yere taşınması şartını kapsar.
3)    Kopyaların geliş dönüş navlunları, Türkiye’deki depolama, gümrük, sigorta ve işlem masrafları festival tarafından karşılanacaktır. Dönüş navlunları, film ancak kopyanın kaynağına teslim ediliyorsa festival tarafından karşılanır. Eğer filmin kopyası başka bir festivalle paylaşılacak ise sadece tek yön navlun festival tarafından karşılanır.
4)    Filmlerin DCP’leri, festival bitimini izleyen 3 hafta içinde gönderilir. Kopyaların teslim tarihinden sonra meydana gelecek hasar ve kayıplardan festival yönetimi sorumlu değildir.


H) JÜRİLER
1)    Programda yer alacak filmler, yapılan başvurular arasından Festival Seçici Kurulu’nun değerlendirmeleri sonucunda belirlenir. Festival Seçici Kurulu değerlendirme sonucunu festival programı açıklanana kadar saklı tutmakla yükümlüdür. Programa alınacak filmlere dair son karar festival yönetimi tarafından verilir. Festival, filmlerin seçimiyle ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutar.
2)    Ana jüri üyeleri 5 (beş) kişiden az olmamak koşuluyla daha fazla sayıda olabilir.
3)   Festival yönetimi ana jüri üyelerini Türkiye’den veya yurtdışından, festival yönetimi içinden, sinema sektöründen yapımcı, yönetmen, oyuncu ve kültür sanatın diğer alanlarından sinema konusunda yetkin olduğuna inandığı gazeteciler, öğretim üyeleri arasından seçebilir.
4)   Yarışmada filmi bulunan yapımcı, yönetmen, oyuncu, vb. ana jüri üyesi olamaz.
5)   Festival yönetimi, yönetmelik işleyişine yardımcı olmak üzere, istediği takdirde oy hakkı bulunmayan bir gözlemciyi ana jüri toplantılarında görevlendirebilir.
6)   Jüri üyeleri filmlere ilişkin görüşlerini jüri değerlendirme toplantısı haricinde, hiçbir koşulda ve hiçbir şahısla paylaşamaz.
7)   Ana jüri üyeleri  yarışmaya hak kazanan tüm filmleri resmi ya da özel gösterimlerde tek tek ya da toplu olarak izlemekle ve jüri toplantılarında bulunmakla yükümlüdür.
8)   Ana jüri başkanı festival yönetimince belirlenir.
9)   Ana jüri kararlarını salt çoğunlukla verir. Bütün üyelerin, başkan dâhil 1 (bir) oy hakkı vardır.
10)                       Ana jüri, bütün üyelerin imzalamış olduğu gerekçeli karar tutanağını, en geç 18 Kasım 2019 Pazartesi Saat:15.00’a kadar festival yönetimine teslim etmekle ve festival yönetimi açıklayana kadar saklı tutmakla yükümlüdür.
11)                       Ana jüri festival yönetiminin onayı dışında ödül vermeme, ödülleri paylaştırma ya da yeni bir kategoride ödül koyma yönünde bir karar alamaz. Tüm kategorilerde ödülleri belirlemekle yükümlüdür. Ancak gerekçeli kararda bu durumu belirtebilir.
12) Ana jürinin yargısı kesindir.
13) Jüriler  gerekçeli karar belirtmek zorundadır.


I) GENEL KOŞULLAR
1)    Yarışmaya başvuru yapmış tüm eser sahipleri başvuru formunu imzalayarak, başvuru formunda ve bu yönetmelikte yer alan tüm hususları kabul etmiş sayılır.
2)    Bu yönetmeliğin kapsamı dışında kalan tüm hususlara ilişkin karar yetkisi festival yönetimine aittir.
3)    Yarışmaya katılmış ya da ön elemeyi geçemeyerek yarışma dışı kalmış filmlerin, gösterim kopyaları hariç tüm materyalleri, hiçbir şekilde iade edilmez ve festival yönetiminde kalır.
4)    Bu yönetmelik festival yönetiminin onayıyla 1 Eylül 2019 tarihi ile yürürlüğe girmiştir. Güncelleme hakkı festival yönetimine aittir.
5)    Başvuru koşullarını yerine getirmeyen filmler, ön elemeyi geçse dahi festival yönetimi tarafından yarışma dışı bırakılabilir.
6)    Festival Seçici Kurulu’nun değerlendirmesine sunulmuş ve yarışmaya kabul edilmiş olan, ancak post-prodüksiyonu devam ettiği için festivale yetiştirileceği vaat edilip yetiştirilemeyen filmler, yarışmaya katılım hakkını kaybeder. Festival yönetimi bu durumda Festival Seçici Kurulu’nun belirlediği bir başka filmi yarışmaya alabilir.


J) YETKİ
1)    Bu yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi festival yönetimine aittir. Ulusal Uzun Film Yarışması’na katılan yapımcı, yönetmen, oyuncu ve filme katkısı bulunan diğer kişiler bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Bu yönetmelikten yapıma katkısı bulunan kişileri haberdar etmek, başvuruda bulunan filmin yasal sahibinin sorumluluğundadır. Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.
2) Yarışmaya gönderilecek filmlerin gösterim açısından uygun koşulları
taşıması gerekmektedir. Ön izleme kopyası ile yarışmaya kabul edilmiş olan
filmler, teknik ya da hukuki açıdan uygun değilse, festival yönetimi gerekli gördüğü takdirde bir ara kararla yarışma dışı bırakabilir.
 

MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Malatya Uluslararası Film Festivali Yönetim Merkezi
Adres: İnönü Mah. İnönü Cad. Sanat Sokağı, Sanat Merkezi 1. Kat
Tel: 04223778699
E-Posta: ulusalyarisma@malatyafilmfest.org.tr
www.malatyafilmfest.org.tr